Kıbrıs'a nasıl giderim?

girne-limaniKuzey Kıbrıs tatil ve dinlenme için vazgeçilmez bir yerdir. Türkiye’den Kıbrıs’a gelebilmenin iki yolu vardır. Bunlardan biri birçok kişinin tercih ettiği havayolu ulaşımıdır. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinin farklı havalimanlarından Kuzey Kıbrıs’a tarifeli direk uçuşlar yapılmaktadır. Bu uçuşlar tüm yıl devam ettiği gibi yaz aylarında yüksek sezonda ek seferler de düzenlenmektedir. Bilet fiyatları zaman zaman gemi biletlerinin bile altında olabilmektedir.

Türkiye’nin Kuzey Kıbrısa uzaklığı 70 km dir. Bu mesafe Girne – Mersin Taşucu arasındaki mesafedir. Türkiye’den Kıbrıs’a en uzun uçuş süresi 90 dakikadır. Türkiye’deki herhangi bir havalimanından havalanan uçak Kıbrıs’ta şu an faaliyette olan tek havalimanı Ercan Havalimanı’na iniş gerçekleştirmektedir. Kuzey Kıbrıs’a Avrupa ülkelerinden birinden gelmeyi planlıyorsanız, politik nedenlerden dolayı, uçağınız önce Türkiye’deki bir havalimanında inmek durumunda kalıyor. Burada kısa bir sure (yaklaşık 45 dakika) bekledikten sonra Kuzey Kıbrıs’a doğru tekrar kalkış  gerçekleştirmektedir. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Hava yolu ulaşımı Türk Hava Yolları (THY), AnadoluJet, AtlasJet, Onur Air ve Pegasus Hava Yolları seferleri ile sağlanmaktadır. Havayolu ulaşımı, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Antalya, Hatay, Kayseri, Trabzon ve Şanlıurfa havalimanlarından KKTC’ye “direk uçuş” olarak yapılmaktadır.

Kıbrıs’a gelebilmenin ikinci yolu olan Deniz yolu ulaşımı, deniz otobüsleri ve feribotlar ile Alanya – Girne, Taşucu – Girne, ve Mersin - Gazi Magosa limanları arasındaki düzenli günlük seferler yoluyla yapılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlari ülkeye turist olarak girerken nüfus cüzdanlarıyla bir ay süreye kadar verilebilen vize ile pasaporta ihtiyaç duymadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giriş yapabilirler. 30 günlük süreyi ilgili makamlardan izin alınmadan aşılması durumunda ise hergün için ceza ücreti ödemek zorunda kalınıyor.

ercan-teslim

Tıklayın, Kıbrıs'a gelmeden aracınızı ayırtın !

Kıbrıs Rent a Car

Kibris arac kiralama

Kıbrıs'ta Araç kiralama fiyatları - 2019