Ercan Havalimanı Hakkında

Ercan Havalimanı Hakkında Genel Bilgiler

IMG 1761Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, faaliyette olan tek havaalaanı, Ercan havalimanıdır ve ülkenin dünyaya açılan penceresidir. Kıbrıs Ercan havaalanı başkent Lefkoşa'ya 23, Turizm merkezi Girne'ye 44, ve Gazi Magosa'ya 50 kilometre uzaklıktadır. Ercan Devlet Havaalanı ismini, 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı'nın birinci günü Girne'de bulunan cıkartma bölgesinde şehit düşen Hava Pilot Kıdemli Binbaşı Fehmi Ercan'dan almıştır.

Kuzey Kıbrıs'a gelebilmenin iki yolundan biri hava ulaşımıdır. Diğeri ise Girne ve Magosa Limanlarına yapılan deniz yolu ulaşımlarıdır. Kıbrıs Ercan Havalimanı, havayolu ile Kıbrıs'a gelmeyi tercih edenlerin varış noktasıdır. Yenilenen binası ve son teknoloji ile donatılan yeni uçuş kulesi ile Ercan Havalimanı yolcularına en iyi hizmeti vermeye devam etmektedir. Ana bina, giden yolcu terminali ve gelen yolcu terminali olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Her iki terminalde de cafe, restaurant ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. Giden yolcu terminalinde çeşitli duty free mağazaları da bulunmaktadır. Bu mağazalarda çoğunlukla KKTC'nin meşhur hellim peyniri, sigara, parfümeri, alkollü içki ve çikolata tarzında hediyelik olarak da kullanılabilen ürünler satılmaktadır.

IMG 1870Ercan Havalimanı'na yapılan uçuşlar hakkında bilgi

Türk Hava Yolları (THY), Atlas Jet, Pegasus, Anadolu Jet ve Onur Air Kuzey Kıbrıs Ercan Havalimanı'na tarifeli uçan havayollarıdır. Yüksek sezonda bu havayolu şirketlerine ek olarak birkaç havayolu daha charter seferler düzenlemektedir. Havayolu ulaşımı, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Gazi Antep, Trabzon, Hatay, Şanlıurfa ve Kayseri'den karşılıklı seferlerle yapılmaktadır. Uçus suresi Türkiye'nin herhangi bir yerinden en fazla 90 dakikadır.

Türkiye dışında İngiltere'nin Heathrow, Gatwick, Manchester ve Stansted Havalimanlarından da haftada ortalama 25 uçuş yapılmaktadır.

Eğer Avrupa ülkelerinin birinden Kuzey Kıbrıs'a gelecekseniz, politik nedenlerden dolayı uçağınız Türkiye'de kısa bir iniş gerçekleştirecektir. Daha sonra Kıbrıs Ercan Havaalanı'na devam etmek üzere tekrar havalanacaktır.

Ercan Havalimanı'nda bulunan havayolu ofisleri

Ercan Havalimanı ana terminal binası içerisinde KKTC'ye uçuş yapan tüm hava yollarının bilet ofisleri yer almaktadır. Bu ofisler genel olarak günün büyük bir bölümünde açıktır. Son anda uçmaya karar verirseniz, havaalanı içerisinde yer alan bu havayolu ofislerinden de bilet temin edebilirsiniz.

Turk Hava Yolları, Anadolu jet, Atlas Jet, Onur Air, Pegasus ve Corendon Havayolları, Ercan Havalimanı ana terminal binası içerisinde ofisleri bulunan havayollarıdır.

IMG 1825Ercan Havaalanı Oto Park Hizmeti ve Toplu Taşıma

Havalimanı'nda 2 adet oto park bulunmaktadır. Bunların biri ana (ücretli) oto park diğeri ise kiralık araçlar için ayrılan ücretsiz oto parktır. Kiralık araçlar için kullandığımız oto park, KIBHAS otobüs servisleri binasının tam arkasındadır. Biz, Ercan Havalimanı Rent A Car olarak araçlarımızı bize ayrılan otoparktan teslim ediyor ve alıyoruz. Bu sayede oto park parası da ödemiyorsunuz.

Ercan Havalimanı'nda toplu taşımayı KIBHAS (Kıbrıs Havalimanı Servisleri) otobüs şirketi tarafından yapılmaktadır. Bu şirket belirli saat aralıkları kalkan otobüsleri ile yolcularını Kuzey Kıbrıs'ın kalabalık yerleşim yerleri olan Girne, Lefkoşa, Magosa, Güzelyurt ve Lefke'ye ulaştırmaktadır.

Ercan HavaLimanında Para Makinesi (Bankamatik) bulunan Bankalar ;

  •     Garanti Bankası
  •     HSBC Bankası
  •     İş Bankası
  •     Ziraat Bankası
  •     İktisat Bankası
  •     Credit West Bank
  •     Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası

Kıbrıs Pasaport ve Vize Hakkında Bilgiler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne girişte, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye turist olarak, yani tatil, iş veya gezi amaçlı olduğu zaman nüfus cüzdanları ile girebilirler ve Kıbrıs'ta en fazla 90 gün süre ile kalabilirler. KKTC'ye girişte, pasaporta gerek yoktur fakat 90 günlük süreyi geçirmemek gerekiyor. Kıbrıs'ta 90 günden daha fazla kalmak istenirse ceza ödememek için ilgili makamlardan izin alınması gerekmektedir. KKTC'ye yerleşmek, çalışmak ve eğitim için gelenlerin ise ülkeye pasaportları ile girmeleri gerekmektedir. Avrupa Birliği, Kanada, Japon, ABD, Meksika, İsrail, İsviçre, Pakistan, Norveç, Avustralya, Yeni Zelanda ve Azerbaycan vatandaşları için KKTC'ye giriş yaparken gerekli işlemlerden sonra vize verilmektedir. Diğer ülke vatandaşları da en yakın elçilik veye temsilci ofisleri ile görüşüp KKTC vizesi alabilirler.

Kıbrıs oto kiralama, Kuzey Kıbrıs'ı keşfetmek için en kolay ve en ekonomik yoldur. Ercan Havalimanı Rent A Car siz müşterilerimize Kıbrıs Ercan Havalimanı'nda 7 gün 24 saat ücretsiz araç kiralama hizmeti sunmaktadır. Kıbrıs'ta kiralık araç rezervasyonu için bizi 24 saat arayabilir veya web sitemizden istediğiniz zaman rezervasyon yapabilirsiniz.

Ercan havalimanı'nda kiralık aracınızı ücretsiz teslim almak için tıklayın !

Kıbrıs Rent a Car

Kibris arac kiralama

Kıbrıs'ta Araç kiralama fiyatları - 2019